Tip :[|jpg|gif|jpeg|png|] Byte :[<2000KB]
Toate răspunsuri [ 1 ]
[Vizitator (58.214.*.*)]răspunsuri [Chineză ]Timp :2020-09-13
Regulile competiției de handbal sunt următoarele
Timp:
Timpul de joc la handbal este împărțit în prima repriză și în a doua repriză, fiecare este de 30 de minute; timpul de repaus intermediar este de obicei de 10 minute. Fiecare echipă are un timeout în prima și a doua repriză (doar echipa are dreptul să țină mingea, iar timpul de expirare poate fi obținut, adică să înregistreze Stația trimite o carte de aplicare pentru time-out), iar timpul de time-out este de 1 minut. Dacă cele două părți ajung la egalitate la sfârșitul timpului normal de joc și regulile competiției impun determinarea câștigătorului, jocul din perioada finală se va juca după o pauză de 5 minute. Perioada finală este determinată de joc. Se compune din două 5 minute, cu o pauză de 1 minut (cele două părți schimbă locurile). Dacă egalitatea este încă după prima perioadă decisivă, a doua perioadă decisivă se va juca după o pauză de 5 minute. A doua perioadă decisivă este încă două 5 minute, 1 minut de odihnă între ele.Dacă există încă o egalitate după a doua perioadă decisivă, se va selecta un gol pentru a arunca o minge de 7 metri pentru a determina câștigătorul. Adică, 5 jucători din ambele părți vor arunca penalizarea la rând; dacă este încă o egalitate, aceasta va fi jucată Pedeapsa este aruncată de la 1 la 1 până când este stabilit câștigătorul...
echipă:
Doar 15 jucători au permisiunea de a se înscrie pentru fiecare echipă în competiția olimpică de handbal, iar 14 jucători sunt înregistrați în fișa de înregistrare pentru fiecare joc. Tot personalul care intră pe stadion trebuie să respecte principiul înlocuirii în propria zonă de înlocuire. Dacă acest regulament este încălcat, jucătorul care va comite A fost penalizat timp de 2 minute. În joc, sunt 7 jucători pe teren, dintre care 6 sunt pe teren și trebuie să existe 1 portar pe teren de la început până la sfârșit. Un jucător recunoscut ca portar poate deveni jucător pe teren în orice moment. În mod similar, un jucător pe teren De asemenea, puteți acționa în calitate de portar în orice moment. Culoarea hainelor portarului trebuie să fie clar diferită de cea a jucătorilor de pe teren, iar numărul jucătorului rămâne același. Nu mai mult de 7 jucători pe teren în orice moment al jocului. Restul de 7 sunt înlocuitori și trebuie să stea pe bancă. Pe masă.Există, de asemenea, oficiali ai echipei care stau pe bancă, cum ar fi șefi de echipă, antrenori, medici ai echipei etc. Numărul total nu trebuie să depășească 4. Oficialii echipei trebuie să desemneze 1 persoană drept „liderul echipei” și numai oficialul și cronometrul / înregistratorul sunt permise Jucători sau arbitri atunci când este necesar. Oficialii echipei nu au voie să intre în teren fără permisiunea. Încălcarea acestei reguli va fi pedepsită ca fiind fără caracter sportiv. Numărul de jucători de handbal este specificat ca 1-20. Regulile nu specifică sportivii Ce număr trebuie utilizat, dar conform obiceiurilor, portarii folosesc de obicei numărul 1, 12 și 16...
Penalizări principale:
Regulile de handbal prevăd că numai portarul are voie să intre în zona de poartă, iar jucătorilor atât ofensivei, cât și apărătorilor nu li se permite să intre în zona de poartă pentru a obține profit. Cu toate acestea, jucătorul ofensator nu poate fi penalizat dacă intră în zona de poartă după ce mingea este preluată sau jucătorul defensiv intră în zona de poartă fără profit.
Încălcare:
Regulile de handbal stipulează că jucătorului ofensiv i se permite să facă 3 pași cu mingea, iar 3 pași pot fi luați după dribling, iar mingea nu poate fi ținută mai mult de 3 secunde. Dacă îl încălcați, veți fi condamnat la încălcare. Într-un joc de handbal, cele două părți nu trebuie să treacă prin masa de înregistrare și permisiunea arbitrului pentru înlocuiri, atâta timp cât respectă principiul primului coborâre și apoi în sus în zona de înlocuire. În cazul unei încălcări, jucătorul contravențional va fi condamnat la 2 minute de joc, iar alți jucători nu pot fi înlocuiți în termenul de penalizare, adică jucătorul este redus pe teren.
fault:
Regulile de handbal permit apărătorilor să folosească brațele deschise pentru a apăra și muta mingea în mâna adversarului cu mâinile, dar nu este permis să lovești mingea în mâna adversarului cu un pumn. Jucătorii defensivi își pot folosi corpul pentru a bloca mișcarea adversarilor cu sau fără minge; își pot folosi brațele curbate pentru a contacta jucătorii ofensivi din față. Cu toate acestea, nu este permisă utilizarea împingerii, tragerii, îmbrățișării, lovirii, lovirii, călcării etc. și nu este permisă aruncarea deliberată a mingii asupra adversarului.
Pedeapsă:
Cea mai mare caracteristică a regulilor de competiție de handbal pentru acțiunea greșită se reflectă în principal în principiul escaladării. Pentru actele de acțiune greșită, gradul de pedeapsă ar trebui crescut treptat. Conform regulilor competiției de handbal, există patru tipuri de penalizări pentru jucătorii care fac fault: avertisment, penalizare pentru 2 minute, descalificare și expulzare. În funcție de situația din momentul faultului, adversarului i se poate acorda o lovitură liberă sau o minge de 7 metri. Meciurile de handbal sunt responsabile în comun de doi arbitri cu puteri egale. Arbitrii folosesc 18 gesturi standard la judecarea la fața locului.